Jak się wytwarza neony?

Neony powstają ze specjalnych szklanych rurek z dodatkiem ołowiu dla lepszej sprężystości i odporności na warunki atmosferyczne.

1

Pierwszy etap realizacji jest pracą rzemieślniczą i polega na ręcznym formowaniu rurek szklanych w wysokiej temperaturze.

Po wielu latach doświadczeń dopracowaliśmy technikę wyginania tak by jak najprecyzyjniej nadawać mu formę zgodną z projektem.

2

Kiedy szklana rurka przybierze odpowiedni kształt, za pomocą złożonego procesu wypełnia się ją klejem. Następnie wsypuje się luminofor czyli proszek o właściwościach pozwalający na świecenie neonów.

3

Na końcach szklanych rurkach montowane są elektrody, które po podłączeniu do prądu pobudzają gaz wypełnionych rurek i powoduje to rozświetlenie. Dzięki barwnikom luminoforu możliwe jest świecenie w różnych kolorach. Poniżej przedstawiamy paletę kolorów którą opracowaliśmy dla standardowych zleceń.

 

* kolory przedstawione na plecie pełnią rolę orientacyjną i mogą nieco różnić się od oryginałów, gdyż jest to zależne od natężania światła w pomieszczeniu.

4

Aby poszczególne elementy mogły przybrać stałe położenie względem siebie, zależnie od potrzeb klientów przytwierdzamy je do zamawianego podłoża. Możne to być tafla pleksi, metal, a nawet montaż bezpośrednio do ściany.

 


 

Zalety tradycyjnych i sprawdzonych neonów vs technologia LED

Szyldy reklamowe mają przede wszystkim być atrakcyjne pod względem wizualnym, ale oczywiście parametry techniczne również mają duże znaczenie. Ważne jest, aby zastosowane oświetlenie gwarantowało wysoką wydajność, a zużycie energii nie było zbyt wysokie.

Za tradycyjną i sprawdzoną przez lata technologią neonów przemawiają konkretne argumenty:

Wysoka żywotność

Średnia żywotność neonów to 80 000 godzin. W przypadku diod LED jest to jedynie 50 000 godzin. Należy również uwzględnić to, że w praktyce ich żywotność jest krótsza. LED-y są wyjątkowo wrażliwe na wysokie temperatury. Szyldy reklamowe są zwykle eksponowane na zewnątrz, więc często nie da się uniknąć ich kontaktu z letnim słońcem. Okres działania takiej diody może spaść nawet do 30 000 godzin. W przypadku neonów nie ma takich problemów, gdyż nie są on wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych.

Pixelizacja

Istotnym minusem technologi LED jest pixelizacja, czyli osobne świecenie poszczególnych diod, co jest bardzo widoczne z bliska, a zależnie od gęstości ich rozmieszczanie możne być również widoczne z daleka.

Ponadto z czasem przepalają się pojedyncze diody i powstają ciemne pixele (mikro obszary) szyldu co wygląda nieestetycznie.

W przypadku neonów takie zjawisko nie występuje, ponieważ neony to szklane całościowe rurki gdzie światło świeci równomiernie.

Intensywność barw

W przypadku neonów barwy są tak samo intensywne przez cały okres użytkowania. Średnie natężenie światła wynosi około 900/1300 LUMEN/m. Współczynnik oddawania barw to mniej więcej 75/95.

Jeśli chodzi o oświetlenie LED, to jest nieco inaczej. Średnie natężenie światła znajduje się na poziomie 300/500 lumen/M, a współczynnik oddawania barw 50/60. Dodatkowym problemem jest fakt, że możliwym jest wygenerowanie jedynie 10-15 różnych kolorów. Intensywność świecenia LED-ów słabnie nawet o 15% w skali roku. Kolory stają się mniej wyraziste, przez co baner prezentuje się mniej efektownie.

Mniejsze zapotrzebowanie na energię

Neony emitują przy zbliżonym poborze prądu nawet trzykrotnie intensywniejsze światło, niż żarówki LED. Oznacza to, że dzięki nim uzyskamy oświetlenie o tej samej mocy w lepszej cenie.

Efektowny design

LED-y wytwarzają światło zimne, które jest nienaturalne. Z tego względu często działa ono drażniąco dla wzroku. Neony generują światło o barwie ciepłej, która doskonale współgra z otoczeniem. Właśnie dlatego prezentują się one o wiele lepiej.

Kolejną zaletą jest fakt, że neony można dostosować do indywidualnych potrzeb. Są one produkowane ręcznie, a więc dają więcej możliwości niż LED-y.

Zaczekaj... chcesz otrzymać darmową wycenę?

Zostaw nam swój numer telefonu, a oddzwonimy.